Ion Cebanu

Ion Cebanu

Născut la 1 ianuarie 1984, în mun. Chișinău.

Experienţa profesională

•    Noiembrie 2007 – Noiembrie 2008: Jurist la Întreprinderea Municipală Regia Autosalubritate;
•    Februarie 2008 – Mai 2008: Jurist la Întreprinderea Municipală Direcţia Construcţii Capitale;
•    Iulie 2008 – Octombrie 2009:  Preşedinte al Consiliului de Administraţie SA “Edilitate”;

Activitate politică

•    Din Septembrie 2009: Ministru al Tineretului şi Sportului în Guvernul Republicii Moldova.
•    Mai 2008 – Octombrie 2009:  Consilier în Consiliul Municipal Chişinău. Preşedinte al Fracţiunii Partidului Liberal în Consiliul Municipal Chişinău – Aprilie – Octombrie 2009.
•    Membru în Consiliul Republican și Biroul Permanent al Partidului Liberal;
•    Preşedinte al Organizației Teritoriale a Partidului Liberal din sectorul Centru, mun. Chișinău;

Educaţie şi formare

•    2003 – 2007: Universitatea de Stat din Moldova , Facultatea de Drept, Specializarea Drept Economic. Licențiat în drept.
•    2007 – 2008: Universitatea de Stat din Moldova , Facultatea de Drept, studii de master  în Drept Constituţional şi Drept Administrativ.
•     Iunie – Iulie 2007:  Franţa, Strasbourg, Consiliul Europei, Programul Institutului de Studii Europene “Dezvoltarea democraţiei în Europa de Sud-Est”.

Reclame

Twitter

Anul Internațional al Tineretului

Card European pentru TINEret

Statistică

  • 11.933 accesări
Reclame